Innovációs pályázat
Innovációs pályázat
2021.01.01.
Innovatív treasury szoftvermegoldások szolgáltatása SaaS jelleggel címen projektet indítunk az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával (2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00116)
Az informatika területén a modern világ valamint a nemzetek közötti szabályozások egyre több és egyre költségesebb technológiai és compliance elvárásokat követelnek meg a bankoktól és vállalatoktól a treasury piac területén is, melynek teljesítése komoly problémát jelent az adott intézményeknek.
Az FX Software – mint 20 éve a piacon jelenlévő banki és vállalati treasury szolgáltató – maga is nap, mint nap szembesül ezen új elvárások teljesíthetőségének nehézségeivel és korlátaival itthon és a régióban egyaránt.
A modern piaci igényeknek történő megfeleléshez megoldás lehet egy innovatív, mai technológiai és minőségi elvárásoknak megfelelő, de 20 év üzleti és piaci tudását magában hordozó treasury megoldás szolgáltatása SaaS (Software as a Service) jelleggel. Ennek jegyében a szoftver fejlesztőknek fejlesztő cégből széleskörű szolgáltatóvá kell válniuk és egyre inkább nem csak egy forráskódot és támogatást kell nyújtaniuk, hanem a teljes környezetet, üzemeltetést, implementációt, paraméterezéseket el kell végezniük, hogy a bankok és vállalatok a core tevékenységeikre tudjanak fókuszálni, növelve ezzel a teljes piac szintjén a hatékonyságot. Hogy milyen szolgáltatások és megoldások, milyen módon lennének a leghasznosabbak a piac számára, jelenleg nem ismertek, sokféle kezdeményezés létezik, ezek kutatása szükséges.
Ahhoz, hogy a közép-kelet-európai országokban egy SaaS jellegű megoldás bevezethető lehessen, jelentős kutatást igényel, hogy mik azok az eszközök vagy kontrolok, illetve motivációs és edukációs elemek, amelyekkel ez a technológia elfogadhatóvá változtatható. Jelentős iterációt igényel az ügyfelekkel és a fejlesztői csapatokkal, hogy az egyes félelmekre milyen megoldásokkal tudunk szolgálni és ezek segítenek-e az elfogadásban vagy inkább csak növeli a bizalmatlanságok a „nem értem” faktort. Szükséges, de nem elégséges feltétele egy teljes átállásnak a technológiák kutatása és adaptálása is, mint például felhőszolgáltatás üzemeltetése, UX fejlesztése, UI tervezés, vékony kliens megoldások, többrétegű modern architektúrában. Projektünknek ez a minimálisan elérendő tartalma, hogy a kutatás fejlesztés után, a termék önálló, piacképes és teljes körűen értékesíthetővé váljon, ezen megoldások felhasználásával.
Továbblépve, ha már a technológiai megvalósulás eléri a kellő szintet, további modern mesterséges intelligencia alapú, gép tanulás, deep learning szolgáltatások kialakítása is lehetővé válik, ahol, szintén az architektúrális adaptáción túl, a black-box-tól való félelem letörése is a feladat része kell, hogy legyen. Jelenleg ezen kutatások és fejlesztések mértéke még nagyvonalakban is nehezen becsülhető, de törekszünk a projekt keretében a minél tovább eljutni a kitűzött úton, hogy az eredménytermékben minél több és jobb elméleti eredmény gyakorlati felhasználása megjelenhessen.
Piackutatás kérdése, hogy mennyire változtatja meg a jelenlegi helyzetben kialakult home-office kényszer a jövő igényeit a banki és vállalati terasury területén, mekkora támogatást várnak majd a bankok, a nem helyhez kötött munkavégzés támogatására mobil applikációkon keresztül például, amely még akár fél éve is nagyon „ördögtől való” felvetésnek tűnhetett (egy dealer otthon, a kanapéjából ülve módosíthatja egy bank piaci kitettségét). Ehhez kapcsolódóan a megfelelő technológia kiválasztása szintén kritikus pont egy innovációs roadmap-ben.
Mint fentebb már szóba került, célcsoportunk Közép-kelet Európa, természetesen elsősorban a hazai meglévő és potenciális ügyfélkörünkből kiindulva, de jelentős előny a régiós térnyerési célokban a már meglévő külföldi ügyfélbázisunk (Romániában, Albániában, Bulgáriában és Oroszországban), így nem „nulláról” kell felépíteni a regionális terjeszkedést. Végezetül akár így a nyugati terjeszkedésre is kinyílik a lehetőség, hisz egy ottani sztenderdeknek megfelelő termék jöhet létre, amit keleti humánerőforrás költségen tudunk szolgáltatni és termékünk jelentős exporttermék lehet Magyarország számára.
A támogatást igénylő neve | Projekt címe | Odaítélt támogatás (Ft) | Projekt elszámolható összköltsége (Ft) |
FX SOFTWARE Számítástechnikai, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. | Innovatív treasury szoftvermegoldások szolgáltatása SaaS jelleggel. | 327 438 600 | 539 096 500 |