A kapcsolat megteremtése az üzleti tervezés és a cash flow terv között

A kapcsolat megteremtése az üzleti tervezés és a cash flow terv között

Amikor megkérdeztük a vállalatok pénzügyi igazgatóit és treasury vezetőit, hogy mitől szenvednek a leginkább a cashflow tervezéshez szükséges információk elérhetőségét emelték ki. A cashflow tervezés egyik fő nehézsége az a tény, hogy az üzleti tervezés számviteli megközelítést követ, ami adott esetben nagyon távol állhat a cashflow megközelítéstől. Az üzleti tervezés egy másik kapcsolódó jellemzője, hogy leginkább állományokat tervez, nem pedig tranzakciókat, ami szintén megnehezíti a cashflow-vá való transzformációjukat.

Treasury vezetőként, akinek a vállalat cashflow tervének összeállítása a feladata, azzal a problémával szembesül, hogy a Kontrolling osztály számviteli megközelítéssel készíti el az üzleti tervet. Ezzel mindenki elégedett, mivel ez jobb képet ad egy termék vagy szegmens jövedelmezőségéről, és azt is jó tudni, hogy ez lesz a vállalat pénzügyi eredménye abban a kétségtelenül szokatlan helyzetben, ha minden a tervek szerint alakul. Ezzel a választással tehát általában mindenki elégedett… kivéve a treasury-t 😊

Egy 12 millió eurós éves nagy beszállítói szerződés havi 1 millió euróként szerepel az üzleti tervben, de nekünk csak két részletben kell fizetnünk. Egy termék értékesítéséből havi 10 millió euró bevételt tervezünk, de az ügyfelek naponta fizetnek, és általában a hónap első hetében magasabb a forgalom. A példákat tovább lehetne sorolni. A treasury vezetőnek a lehető legpontosabban kell előre jeleznie a cashflow pozíciót, ezért nemcsak az üzleti terv adatait kell összegyűjtenie, hanem tapasztalati vagy szerződés mélyén lévő információkat is arról, hogy ezek a költségek és bevételek hogyan realizálódnak a bankszámlákon.

Még ha extra manuális munkával, sok telefonhívással, e-maillel, további információkért való imádkozással stb. ez meg is történik, a következő kihívás az, hogy hogyan lehet felhasználni az információkat a cashflow előrejelzés elkészítéséhez. A legtöbb esetben még fejlett IT infrastruktúra mellett sincs más kézenfekvő alternatíva, mint a jól ismert Excel táblázat.

Ügyfeleink ezen kihívásának megértése alapján terveztük meg az Inforexet, a TMS rendszerünket, hogy támogassa az üzleti tervek cash flow tervekbe való átalakítását. Függetlenül a vállalat üzleti tervének részletességétől, meg tudjuk teremteni a kapcsolatot az üzleti terv tételei és a cashflow tételei között. Ez azt jelenti, hogy biztosítani tudjuk a terv-tény összehasonlítások elvégzését a cash flow terv szintjén is. Egy tétel életciklusa az üzleti tervvel kezdődik, majd cashflow tervekbe kerül átültetésre, és ezután követhetjük, hogy a „tervezett” státuszból „szerződött”, „számlázott” és végül „fizetett” státuszba lép-e. Úgy gondoljuk, hogy az üzleti tervek cashflow tételekké való átalakításának lehetősége a treasury rendszerek hiánypótló funkciója.